Valószínűleg a légúti megbetegedésekkel kapcsolatban hallott már a legtöbb ember az illóolajok használatáról, jótékony hatásairól és talán sokan már ki is próbálták. Azonban gyakran hallhatjuk, hogy nem használ semmit, nem erősödik az immunrendszerünk. Ám ez abból adódik, hogy a legtöbben, akik ezt állítják, nem megfelelő minőségű illóolajat vásárolnak. A pár száz forintos illóolajoktól nem várhatjuk el ugyanazt a hatást, mint amit egy 100%-os illóolaj nyújt számunkra, hiszen nem 100%-os termékek valószínűleg nem természetes alapanyagokból készültek. Ezek a készítmények általában csak a szoba illatosítására szolgálnak, mert bőrápolásnál és gyógyításnál alkalmazva még esetleges károkat is okozhatunk szervezetünkben.
Ha hallgatunk a szakértők véleményére és kipróbáljuk a megfelelő összetételű illóolajokat, tapasztalhatjuk a hamarabbi gyógyulást, esetleg az állandó kórok tüneteinek enyhülését.
1. légúti panaszok enyhítése illóolajokkal
A légúti panaszok enyhítésére a legjobb megoldások közé tartozik az illóolajok párologtatása, ami a szervezetbe bekerülve tudja kifejteni hatását. Inkább bacillusok okozta fertőzések esetén beszélhetünk ilyesfajta kezelésekről, ugyanis a biológiai organizmusok által létrejövő problémáknál inkább tüneti kezelést alkalmazunk.
Az asztmás személyeknek is nagyon sokat segíthetnek az illóolajos kezelések, ugyanis számtalan olyan hatással bírnak a szervezetre, amik segíthetnek csökkenteni az asztmás tünetek jelentkezésének gyakoriságát és mértékét. Azt azonban fontos megemlíteni, hogy az illóolajos kezelés nem alkalmas az erős asztmás tünetek rögtöni kezelésére, tehát a kezelés mellett különböző patikai készítményeket is szükséges alkalmaznunk.
2. Fájdalomcsillapítás illóolajokkal
Fájdalomcsillapítás céljából leginkább mandula, jojoba, barackmag, avokádó, makadám, ligetszépe, árnika macerátum és még sok más gyógynövényből készült illóolajat alkalmaznak, melyeknek számtalan jótékony hatása van a szervezetre, amit lehet, hogy észre sem veszünk.
Ezen illóolajokat általában külsőleg alkalmazzuk az adott területen, amit krémben, olajban, esetleg alkoholban hígítva tehetünk meg. Az olajok szájon át történő alkalmazása csak akkor ajánlott, ha bélrendszeri fájdalommal állunk szemben, ám ebben az esetben nagyon fontos, hogy megfelelően hígítsuk, ami 1-5%-os hígítást jelent. Torokfájdalom esetén a legideálisabb, ha spray formájában alkalmazzuk, ugyanis ebben az esetben közvetlenül a torok felületét éri, ami gyorsabb és hatásosabb is.
Az ízületi fájdalom enyhítésére szívesen alkalmaznak kurkumából, tömjénből, mirhából, gyömbérből, borsmentából, valamint ezek keverékeiből készült illóolajokat, amik enyhíthetik a fájdalmat, a duzzanatot amellett, hogy a gyulladást is csökkentik.
Ezen kívül még hidegpárásító segítségével is bejuttathatjuk szervezetünkbe az illóolajat, ami ki tudja fejteni jótékony hatásait az adott területen. Többen szeretik meleg inhalációval bejuttatni szervezetükbe, amikor is az illóolajat forróvízbe csepegtetik, majd annak belégzésével érik el a kívánt eredményt.
3. Bőrápolás illóolajokkal
A bőrápolás területén a leggyakrabban alkalmazott illóolaj, a teafaolaj, mely kivételt képez, hiszen ez az egyetlen illóolaj, amit a többivel ellentétben hígítás nélkül is alkalmazhatunk.
Sokan küzdenek pattanásokkal, lábgombával, amire tökéletes megoldás lehet ez az olaj, mely számos jótékony hatással bír és ennek köszönhetően számos különböző területen alkalmazhatjuk. Jótékony hatásai közé tartozik, hogy gyulladáscsökkentő, aminek köszönhetően akár egy éjszaka alatt is csökkenteni tudja a pattanásokat, gyulladásokat. Érdemes kipróbálni, ahelyett, hogy körömmel nekiállnánk és apró, maradandó sérüléseket okoznánk arcunkon.
Emellett lábfürdő formájában alkalmazva megakadályozhatja vagy csökkentheti, a már kialakult lábgombát is. Egy evőkanál sóra 10-20 cseppet teafa illóolajat cseppentve, majd azt 2-3 liter langyos vízben elkeverve kellemes és egyben jótékony hatást érhetünk el, ha lábunkat 15-20 percig áztatjuk ebben a vízben.
Az illóolajokat érdemes keverni, kombinálni, hogy egyszerre minél több jótékony hatást vegyíthessünk. Ezenfelül az illóolajok használatakor nem kell aggódnunk, hogy bármilyen mellékhatás fellépne a használatuk után, hisz a megfelelő minőségű olajok semmilyen mesterséges anyagot nem tartalmaznak, amik károsan hatnának az emberi szervezetre.
Dr.Várnagy Emese
Aromadoki
www.hidegparasito.hu