Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Tudj meg többet a párologtatásról!

Dr. Várnagy Emese Aromadoki
Tudj meg többet a párologtatásról!

Miért van szükség párologtatásra?

A fűtési szezon beindulásával otthonunkban is tapasztalhatjuk, hogy kellemetlenül szárazzá válhat a levegő, melynek ideális páratartalma 40% és 60% között van, a téli időszakban azonban 35% alá is eshet. Ez testünkre is negatív hatással van, a bőrünk kiszáradását, ajkaink kicserepesedését, szemszárazságot és légúti irritációt és ingerköhögést is okozhat. Egyes kórokozók kimondottan száraz levegőben tenyésznek elsősorban, emiatt a túl alacsony páratartalom még bizonyos kórok terjedésének is kedvezhet, ráadásul bútoraink és szobanövényeink is megsínylik a száraz levegőt.

Szerencsére erre a problémára egyszerűen találhatunk megoldást. Az ellenszer pedig a párologtatás illetve a párásítás. Kisebb helyeken kipróbálható a mécseses párologtatás is, de a hatékonyabb párásítás érdekében diffúzorokat is alkalmazhatunk. Illóolajokat használva nemcsak a párásítás problémáját oldjuk meg, de az aromáival jótékony hatást is gyakorlunk a testünkre. 

 

Ha túl száraz a levegő, érdemes Vízpárologtatót használnunk. Nagyon fontos, hogy ez az egyszerű kis berendezés csak a levegő párásítására szolgál, az illóolajok használata rövid úton tönkre teszi a berendezéseket. A párologtatást szűrt vízzel vagy ásványvízzel érdemes végezni. Ezek a kis USB-ről üzemeltethető berendezések finom ködöt hoznak létre így növelve a helység páratartalmát. Használata egyszerű és kényelmes, viszont figyelni kell a porlasztani kívánt víz rendszeres cseréjére – egészségügyi okokból.

 

 

Mire jó az aromadiffúzor?

Manapság egyre népszerűbbek az aromás-illóolajos párásítók is. A kellemes illatok természetesen jótékony hatással vannak a szervezetünkre, egyes kórállapotokban kimondottan ajánlottak. Bizonyos olajok illó komponensei az orrnyálkahártyán felszívódva válthatnak ki például szorongásoldó hatást, vagy a tapasztalatok azt mutatják, hogy az eukaliptuszolaj párologtatása köhögéscsillapító hatású.

Ha az otthonunk levegője párás, akkor ajánlatos beszerezni egy párásítás nélküli illóolaj porlasztót. A berendezés nem bocsájt ki párát, vizet nem is szükséges bele önteni, csak a színtiszta illóolajat, amit a szerkezet az üvegből egy ventilátor segítségével juttat a levegőbe. Hatása gyors és erős, egészen nagy terekben is alkalmazható. Halk üzemmódú, így a hálószobában is használható. 

Érdemes körbe nézni illóolajaim között, most hoztam nektek néhány ötletet, mit ajánlatos beszerezni:

  • Levendula illóolaj - nyugtat, ellazít, oldja a stresszt

  • Édesnarancs illóolaj - szorongás és stressz ellen

  • Babér illóolaj - fertőtlenítő, parazita- és gombaölő, az őszi-téli időszakban segíthet megelőzni a gyulladásos állapot kialakulását

  • Rózsafaolaj - harmonizáló, felébreszti az érzékeket

  • Grépfruit illóolaj - nyugtatja az idegrendszert, jókedvre derít

  • Gyömbér illóolaj - este átmelegít, oldja a merevséget, reggel pedig energiát ad

Ez csak néhány példa, az illóolajok számos problémára megoldást kínálnak. Már az ókori kultúrákban is használták testápolásra, gyógyításra és vallási szertartásokra. Honlapunkon itt tudsz szétnézni, szinte minden gondra találhatsz nálunk gyógyírt. Legyen szó stresszről, légúti nehézségekről vagy immunerősítésről, biztosan találsz nálunk neked megfelelő illóolajat.

Dr.Várnagy Emese

Aromadoki

www.hidegparasito.hu