A szexuális diszfunkció a normális nemi közösülés elérésének képtelensége, ideértve a korai magömlés, késleltetett vagy gátolt ejakuláció, erekciós diszfunkció, ébresztési nehézségek (csökkent libidó), kényszeres szexuális viselkedés, az orgazmus rendellenessége és az érzékelés hiánya. Az első, farmakológiailag elfogadott, impotencia elleni orvosságok bevezetése, a Viagra (sildenafil) 1990-es években nagy visszhangot keltett a közvéleményben. Az ilyen anyagok keresése évezredekre nyúlik vissza. Az afrodiziákum olyan szer (élelmiszer vagy orvosság), amely szexuális vágyat kelt, fokozza az aktivitást, jobb a kielégülés mértéke. A gyógynövényekből származó természetes táplálékkiegészítők keresése és használata elsősorban a kevesebb mellékhatás miatt folyamatosan nő. Ebben az anyagban említést teszünk a farmakológiailag tesztelt (emberben vagy állatban vagy mindkét) afrodiziákumokról, melyek valaha annak lettek említve vagy használva. Nem foglalkozunk az olyan élelmiszerekkel, melyeket a közvélemény hagyományosan afrodiziákumnak tekint. (ld a fenti képen).
BEVEZETÉS
Afrodiziákumnak tekintünk minden olyan élelmiszert vagy gyógyírt, amely fokozza a szexuális ösztön aktiválódását, a venerális vágyat indukálja és növeli az élvezetet és a szex alatt nyújtott teljesítményt. A szó a görög szerelem Istennőjétől származik. Ezek az anyagok növényből, állatból vagy ásványi anyagból származhatnak, és történelem kezdete óta az ember szenvedélyes vágyát támogatják. Történelmi szempontból sok természetes anyagot ismertek afrodiziákumként Afrikában és Európában, mint a yohimbin és a mandrake növény, valamint a kínai kultúrában az orrszarvú szarv és a "spanyol légy", amely valójában mérgező. A mai kultúránkban, vannak bizonyos élelmiszerek, amelyeket afrodiziákumként használnak, beleértve az epret és a nyers osztrigát. Úgy gondolják, hogy a csokoládé, a kávé és a méz is afrodiziákus potenciállal rendelkezik.
Egy közelmúltban végzett vizsgálatban a bostoni térségben a 40 és 70 év közötti férfiak 52%-a jelezett bizonyos fokú erekciós zavart (ED). A megnövekedett szexuális potenciál fokozott kapcsolati elégedettséget és önbecsülést biztosíthat az embereknek. Az ember a történelmi kezdetek óta keresi a leghatékonyabb afrodiziákumot! A különböző dopaminerg, adrenerg és szerotonerg szerek szerepét intenzíven megvizsgálták mind emberi, mind állatkísérletekben. Ezen szerek némelyikét a szexuális diszfunkció kezelésében alkalmazzák, míg mások a szexuális izgalom alapvető neurofiziológiai folyamataihoz járultak hozzá.
Az afrodiziákumok hatásamódja
Az afrodiziákumok hatásmódja szerint három típusba sorolhatók: azok, amelyek növelik a
libidót,
a potenciát
szexuális élvezetet
Különböző állati és növényi eredetű anyagokat használtak a különböző kultúrák népi gyógyírjaiban, hogy élénkítsék és javítsák a szexuális funkciót, és a férfiak fizikai teljesítményét, ezek közül azonban nagyon keveset azonosítottak farmakológiailag. A libidó növelése érdekében az arab országokban az Ambra grisea egyik fő összetevője az ambrein. Triciklusos triterpén-alkoholt tartalmaz, amely növeli a több elülső hipofízis hormon és a szérum tesztoszteron koncentrációját. A Bufo varangyos béka bőre és mirigyei tartalmazzák a bufotenint (és más bufadienolidokat), a szerotonin hallucinogén vegyületeit. Ez a nyugat-indiai „szerelmi kő” és a kínai gyógyír, a chan su. A hagyományos kínai orvoslásban a ginzenget szexuális stimulánsként használják. Antioxidánsként működik a nitrogén-monoxid (NO) szintézisének fokozásával a corpora cavernosa (CC) endotéliumában; a ginzenozidok a szöveti ciklikus guanozin-monofoszfáthoz kapcsolódó transzmurális idegstimuláció-aktivált relaxációt is okoznak. Évezredek óta a szexuális élvezet növelésére használták a cantharidint („spanyol légy”).
A szexuális diszfunkció egy komoly orvosi és társadalmi tünet, amely a férfiak 10-52%-ában és a nők 25-63%-ában fordul elő. Az ED, a férfi impotencia fő oka, az egyik legfontosabb közegészségügyi probléma, hiszen a férfiak nagy százalékát érinti. Az ED-t úgy definiáljuk, hogy az merevedési képtelenség vagy az erekció fenntartásának nehézsége, ami a kielégítő szexuális kapcsolathoz szükséges. A becslések szerint 2-3 milliárd ember szenved valamilyen szexuális zavarban. Gyakran fordul elő középkorú és idősebb férfiaknál. Az impotencia a diabéteszes férfiak 50% -ánál fordul elő. Az ateroszklerózis az 50 évnél idősebb férfiak körében az ED körülbelül 40% -ának az oka.
A leggyakrabban felismert állapotok közé tartozik a magas vérnyomás, a lipidproblémák (koleszterin, trigliceridek), a diabétesz és a dohányzás. Az endokrin rendellenességek, mint az alacsony tesztoszteron és a pajzsmirigy-problémák is hozzájárulnak az ED-hez. Az ED-vel szintén kapcsolatban állhat medenca trauma, a medenca műtét (prosztata, hólyag és bélműtét) és a medence sugárterápiája. A perineum közvetlen trauma érrendszeri problémákat okozhat a péniszben, és az ED-hez vezethet, melyet pénisz artériás bypass műtéttel lehet kezelni. A szexuális diszfunkciót számos olyan tényező okozza, mint például a pszichológiai rendellenességek, a szorongás, a depresszió, a stressz, a nemi félelem, a neurológiai rendellenességek, a stroke, az agyi trauma és a Parkinson-kór, a péniszrendellenességek, mint a finosis, peyroniesetc. Egyéb szerves okok közé tartozik a krónikus veseelégtelenség, a májelégtelenség, a szklerózis multiplex, az Alzheimer-kór, az alvási apnoe és a krónikus obstruktív tüdőbaj. A krónikus alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén hátrányosan befolyásolja a szexuális teljesítményt. A hormonszint csökkenése az életkorral, a szisztémás kórok, mint a rák, szintén befolyásolják a szexuális képességet. Az ED-t egyes terápiás szerekkel, például vérnyomáscsökkentő szerekkel, antipszichotikumokkal, antidepresszánsokkal és diabétesz elleni orvosságokkal is társítják.
KÖVETKEZTETÉS
A gyógynövényekből származó természetes táplálékkiegészítők keresését valószínűleg a mellékhatások, a rendelkezésre álló készletek és a kisebb költségek miatt fokozzák. A rendelkezésre álló orvosságok és kezelések korlátozott hatékonysággal, kellemetlen mellékhatásokkal és bizonyos szindrómák esetén ellenjavallatokkal rendelkeznek. Ismert, hogy számos botanikai anyagnak van hatása a szexuális funkciókra, támogatva az idősebbek elvárásait és újabb reményt kínálva nekik. Ez a felülvizsgálat a szexuális funkciót szabályozó különböző tényezők értékelése során számos olyan növényt azonosít, amely potenciálisan hasznos lehet a szexuális diszfunkció kezelésében. Ebben a vizsgálatban minden növény jelentős farmakológiai aktivitást mutatott. A természetes afrodiziákumok iránti igények megkövetelik a fokozottabb figyelmet és további vizsgálatokat a témában, hogy megértsék az emberekre gyakorolt hatásukat. A biztonsági adatok, a tisztázatlan mechanizmusok és az ilyen anyagok széles körű használatát támogató ismeretek hiánya miatt ezeknek a termékeknek a felhasználása kockázatos lehet az ember számára. Több klinikai adattal, pontos hatásmechanizmusokkal, biztonsági profillal és a gyógyírok kölcsönhatásával az afrodiziákumok növényi anyagainak egyéb felhasználásával a szexuális zavarok kezelése gyümölcsözővé válhat.